Aktuālā izstāde

Birutas Delles gleznu izstāde "Daba skatās uz mums"

Trešdien, 12. februārī, plkst.18:00 izstādes atklāšana. 

Kaut savulaik bijusi starp padomiskās sistēmas ignorētājiem un sava ceļa gājējiem, gleznotāja Biruta Delle (1944) neapšaubāmi ir klasiķe un vecmeistare, un, runājot par viņas izpausmēm glezniecībā, būtiski izcelt viņas absolūto krāsu izjūtu un galveno motīvu mākslinieces daiļradē – dabas ainavas. 


”No dabas nāk milzīgs maigums un intimitāte. Iedziļināšanās dabā ir kā īpaša pasaule. Tam esmu veltījusi savu mūžu.”
Biruta Delle par savu nozīmīgāko skolotāju uzskata mākslinieku Ansi Stundu, kurš skolojies pie Vilhelma Purvīša. Tieši Ansis Stunda lika pamatus viņas glezniecības izpratnei un tam, ka krāsu attiecības var atrasts dabā, ka dabai jāuzticas un tā iemācīs visu.
 
Mākslas akadēmijā B.Delle mācījusies vien no 1964. līdz 1967. gadam, nespējot samierināties ar sociālistisko reālismu un padomju ideoloģiju, taču šajā laikā uz viņu lielu iespaidu atstājuši franču mākslinieka Pola Sezana darbi. Akadēmijā viņas pasniedzējs bija Konrāds Ubāns, kuram arī tuva bija Sezana māksla, taču viņš centās savu studenti pārliecināt atturēties no pārāk lielās krāsainības un aizraušanās ar Sezanu.
1967. gadā B.Delle sāka piedalīties izstādēs un 1975. gadā kļuva par Mākslinieku savienības biedri.
 
Viņas gleznās cilvēciskais vājums apvienojas ar glezniecisku dziļumu, bērnišķīgs spēles prieks ar dzīves drāmu. Vienu brīdi māksliniece ļaujas vieglprātīgai nenopietnībai un jau citā – pārspīlētai traģikai un pat dramatismam.
 
Biruta Delle teic, ka gleznojot gandrīz vai simtprocentīgi paļaujoties uz savu zemapziņu, jo tā atklāj viņas mākslinieces būtību. Lielā vientuļniece, mūžīgā meklētāja, nesaprastā un tik bieži nepieņemtā. 
Viņa spēj uztvert un uzlikt uz audekla to, ko viņai sniedz šī noslēpumainā un reizē katrā no mums esoša pasaule, uz kuru ne katram izdodas atrast ceļu.
 
Lielākā daļa izstādē apskatāmo gleznu ir mākslinieces privātīpašums. Ekspozīcijā iekļauti darbi, kas tapuši laika posmā no 80. gadiem līdz mūsdienām.
 
Biruta Delle joprojām glezno savā ierastajā manierē un kolorītā, kas, gadiem ritot, kļuvis par atpazīstamu labas glezniecības zīmolu latviešu mākslas kopainā.
Izstāde ļauj skatītājam izceļoties gleznotājas pasaules redzējumā ar savām vērtībām, pārdomām un, protams, atradumiem.
 
Izstāde „Daba skatās uz mums” apskatāma līdz 8. martam.

                                                                                           "No bankas līdz muzejam"

Nelielā ekspozīcija iepazīstina ar ēkas Brīvības ielā 36 tapšanu un pārtapšanu aptuveni 50 gadu laika periodā. 

Būvēta kā PSRS Valsts bankas ēka, tā pēdējā gada laikā kļuvusi par mājvietu Ogres Vēstures un mākslas muzejam.Informējam, ka muzejā tiek fotografēts un iegūtie materiāli tiek izmantoti izstāžu, pasākumu un iestādes publicitātes nolūkos.

Veidots ar Mozello – labo mājaslapu ģeneratoru.

 

 .